středa 21. května 2014

09          SMĚR - PŘÍKLAD #1
Jak je vidět na mapě v předcházejícím článku, míst, která by se dala nějakým způsobem rozvíjet, máme v Brušperku poměrně dost. Rád bych teď na několika z nich ukázal směr, jakým by se mohlo uvažování o nich ubírat. V již zmíněném minulém článku jsem něco podobného naznačil v souvislosti s informačním systémem (infotabule - Po stopách Vojtěcha Martínka), nyní bych chtěl ale zajít ještě trošku dále. Co se týče vhodných lokalit, zřejmě každého napadne například náměstí (a stále přežívající téma jeho rekonstrukce), momentálně aktuální stavba „plaveckého“ bazénu, velmi dobře by se dalo komentovat zřízení mateřské školy v bývalé budově LŠU apod. Pro své příklady si však zkusím vybrat místa, která by vás na první pohled zřejmě nezaujala. O to větší pak totiž bude kontrast s jejich možným využitím.

Obrázek 1, Dům na ulici Klepary, autor fotografie - Ing. arch Antonín Kobližka

Obrázek 2, Dům na ulici Klepary, autor fotografie - Ing. arch Antonín Kobližka

Historický dům na ulici Klepary a jeho okolí

V nabídce realitních kanceláří již nějakou dobu nalezneme k prodeji dům (Obrázek 1,2) z roku 1798, který se nachází nedaleko náměstí na ulici Klepary (Obrázek 3). Přesně na „té“ ulici, která je pro Brušperk zásadní jako nic jiného. Mám na mysli souvislost s tkalcovským řemeslem a následně s Vojtěchem Martínkem, který se touto tématikou inspiruje ve své tvorbě. V roce 1992 byla prohlášena historická jádra vybraných měst za městské památkové zóny a v plánu té naší, Brušperské, nalezneme zakreslen i tento dům a můžeme zjistit, že je veden jako chráněný památkový objekt (Obrázek 4).

Obrázek 3, Poloha ve městě, autor mapy - Ing. arch Antonín Kobližka

Prakticky to znamená to, že při jeho rekonstrukci budete muset veškeré stavební úpravy konzultovat s památkáři. Ne vždy je to snadné, ale kde je dobrá vůle, jde téměř vše.
Kromě tedy toho, že je dům na Kleparech a je kulturní památkou, má ještě jedno důležité specifikum. A tím je jeho unikátní poloha v rámci ulice. Byl totiž postaven ve stoupající ostré zatáčce a přímo naproti přes cestu je mezi domy úzký průchod nyní zdánlivě nevedoucí nikam. Tento průchod - ulička, kromě toho, že z ní je nádherný výhled (Obrázek 7), umožňuje také, aby dům byl viděn. A skutečně, pokud jdete po ulici Dr. Martínka směrem k náměstí, vidíte barokizující štít našeho domu. Je to krásná pohledová dominanta (Obrázek 6), byť vedlejší, neboť hlavní roli v takřka všech pohledech na náměstí hraje kostelní věž.

Obrázek 4, Městská památková zóna Brušperk, ofoceno na stavebním úřadě v Brušperku, 2008

Obrázek 5, Legenda - Městská památková zóna Brušperk, ofoceno na stavebním úřadě v Brušperku, 2008

Obrázek 6, Pohled Z ulice Dr. Martínka, autor fotografie - Ing. arch. Antonín Kobližka

Obrázek 7, Výhled z ulice Klepary, autor fotografie - Ing. arch. Antonín Kobližka

Obrázek 8, NEZNÁMÝ. Město Brušperk, památky [online]. [cit. 20.5.2014]. Dostupný na WWW: http://www.brusperk-mesto.cz/historie/pamatky/

Jak je vidět dobové fotografii (Obrázek 8), v uličce naproti domu jsou jakési schody. Ty zde dnes již nenajdeme, ale ještě zhruba před 15 lety tu byla zkratka mezi ulicemi Klepary a Dr. Martínka. Při demolici níže postaveného domu však byla zkratka zničena a místo ní se zde nyní nachází mohutná opěrná zeď. Na místě zdemolovaného domu je dodnes halda sutin a na části parcely několik parkovacích stání. Nutno dodat, že pozemky jsou v soukromém vlastnictví. Na níže uvedeném obrázku (Obrázek 9) vidíme zakresleny klíčové parcely:
A– samotný historický dům na ulici Klepary
B – parcela, na níž se nacházela zkratka (schody) z ulice Klepary na ulici Dr. Martínka
C – parcela v soukromém vlastnictví, na níž se nacházel dům (Obrázek 10), dnes pouze zarostlá hromada sutin a parkovací stání (Obrázek 11, 12, 13)

Obrázek 9, Zákres zájmového území do katastrální mapy, autor mapy - Ing. arch. Antonín Kobližka

Obrázek 10, Původní objekt na parcele C před demolicí, NEZNÁMÝ. Fotogalerie města Brušperka [online]. [cit. 19.5.2014]. Dostupný na WWW: http://brusperk2.webzdarma.cz/unor_01.htm

Obrázek 11, stávající stav, parcela C, autor fotografie - Ing. arch. Antonín Kobližka

Obrázek 12, stávající stav, parcela C, autor fotografie - Ing. arch. Antonín Kobližka


Obrázek 13, stávající stav, parcela C, autor fotografie - Ing. arch. Antonín Kobližka

Když ne město, tak kdo?

Jelikož je historický dům na ulici Klepary k prodeji již několik let, je snadné se dovtípit, že k rekonstrukci se stávající majitel nechystá a rovněž že není na obzoru ani žádný potenciální kupec, který by objekt zachránil. Ještě jednou bych nyní zdůraznil, že se jedná o jedinečnou budovu na unikátním místě! Pojďme si nyní trochu zafantazírovat, co všechno by se dalo s domem, potažmo jeho okolím udělat:

Památník
Dokážete si představit vhodnější místo pro památník Vojtěcha Martínka? Na ulici, která nese odkaz tkalcovství jako nic jiného v Brušperku?

Galerie
Dokážete si představit vhodnější místo pro důstojnou městskou galerii? Na místě, které má své jedinečné genius loci, ze kterého historie přímo kypí?

Vyhlídka
Dokážete si představit vhodnější místo pro malou terásku s vyhlídkou na Beskydy? Nad naprosto nevyužitou haldou suti? S obnovenými schůdky na ulici Dr. Martínka?

Kavárna
Dokážete si představit vhodnější místo pro malou kavárničku s vazbou na všechno výše uvedené? S letním posezením na lavičce na vyhlídkové terase?

Nebo:
Kulturní centrum, komunitní centrum, zázemí pro volnočasové aktivity, výchovně vzdělávací centrum a spoustu dalších možných přínosných využití…

Kdo jiný by však v této situaci měl dát impuls k realizaci takového záměru než město? Když jsem záchranu historického domu na zastupitelstvu před několika lety navrhoval, starosta odvětil, že tu město není od toho, aby zachraňovalo ruiny. (Přesná odpověď je jistě k dohledání na oficiálních záznamech jednání zastupitelstva…) Ale to je omyl, pane starosto! Město je tu právě od toho! Obzvláště pokud se jedná o takto cenné domy! Ještě navíc, když existují různé dotační programy ministerstva kultury a evropské unie na obnovu a záchranu kulturních památek. Právě město je ten subjekt, který má, když všichni ostatní selžou, zatáhnout za záchrannou brzdu a nenechat dojít věci až k nevratné zkáze a zániku!

Jinými slovy

Na ulici Klepary bychom mohli mít jedinečnou památku, která by nemusela být pouze zakonzervovaná, ale využitá různými prospěšnými funkcemi (viz výše). Památku, která by mohla zformovat celé své okolí a vytvořit příjemné městské zákoutí s výhledem na Beskydy. Památku, která by mohla oživit zcela zapomenuté prostorové vazby a komunikace a alespoň náznakem připomínat zašlou slávu a lesk řemesla, jež je s Brušperkem neodmyslitelně spjato.

Ve vztahu k předešlému článku je třeba podotknout, že i tato akce (ať už by se s domem dělo cokoliv) by měla korespondovat s jakousi nosnou vizí o rozvoji celého města, s nějakým celkovým jednotícím rámcem pro veškerá taková a podobná počínání. Když to pro příklad vztáhnu konkrétně k zmiňovaným informačním tabulím „Po stopách V. Martínka“, tak by mohl být dům zahrnut třeba do jednoho vycházkového okruhu, s tím, že by v něm byla nějaká interaktivní expozice apod. Jednoduše řečeno, aby to sedělo do plánu.

Pravdou je, že se již o domu nějakým způsobem v minulosti jednalo, že majitel snad přislíbil opravu, došlo ke statickému zajištění atd., ale bohužel se nic zásadního nestalo, vycházím tedy ze současného a delší dobu neměnného stavu. Princip je jednoduchý, pro záchranu domu, případně zřízení vyhlídky a obnovení schodů (zkratky z ulice Klepary na Dr. Martínka) musí dojít k těmto krokům:
  • Dům musí koupit opravyschopný majitel
  • Musí dojít k rozumné dohodě se současným majitelem parcely, na níž je halda sutin (předpokládám, že by podmínkou realizace bylo zachování parkovacích stání)
  • Především musí být dostatek dobré vůle na všech stranách
Jak můžete sami vidět, potenciál tohoto místa je obrovský. A nejen tohoto, stejně to platí i o několika dalších domech v Brušperku. Bohužel se zatím nic neděje, ale doufejme, že se dočkáme, a dům bude místo demolice pěkně rekonstruován. Nejsem si zcela jistý, jestli to bude za stávajícího vedení města, ale doufejme, že v dalším volebním období se najde někdo rozumný, který uvidí hodnotu historického a kulturního dědictví a nebude se chovat k odkazu našich předků takto přehlíživě a nečinně.

V každém případě je to příklad toho, že na první pohled dům před rozpadem může skrývat zajímavé možnosti, ba přímo obrovské možnosti k jeho využití a následný přínos pro celé město!


Žádné komentáře:

Okomentovat