pondělí 2. června 2014

11          MĚSTO VODY
Dříve než budu publikovat další konkrétní příklad z našeho rodného města, vrátím se ještě jedním příspěvkem k tématu zapojování širší veřejnosti do plánovacího procesu. Tentokrát se jedná o naše německé sousedy, a i když je původní článek staršího data, svým obsahem je pro nás více než aktuální. Předesílám, že se jedná o překlad z německého originálu.

Projekt „Město vody“ - Freiburg

V rámci freiburského projektu „Město vody“ bylo zkoumáno, do jaké míry a jakým způsobem je účelné a proveditelné včasné zapojení občanů do plánovacího procesu rozvoje místních městských vodních toků. Za tímto účelem byl v listopadu 2002 zahájen participační plánovací projekt „Město vody“, který řešil dva městské kanály – Obchodní kanál a Skleněný potok. Organizátory celé akce byli profesoři a studenti freiburské univerzity, včetně autora tohoto článku.
V rámci přípravné fáze byla ustavena projektová pracovní skupina, jež provedla analýzu stávajícího stavu a rovněž cílové skupiny. Ukázalo se, že informovanost občanů o městských vodách obecně je velice nízká. V zapojování do spolupráce a ve zvyšování informovanosti hrály důležitou roli především vztahy s veřejností. Nejvíce se osvědčily osobní rozhovory, dopisy, happeningy, různé neobvyklé propagační akce a nepřetržitá publikace v tisku.


Obrázek 1, Propagační kampaň s maskotem

Zahájení participačního procesu spolupráce proběhlo v listopadu 2002, kdy se konal jednodenní iniciační workshop s občany. Více než 40 účastníků diskutovalo nad zájmovými oblastmi, hledali stávající nedostatky a rozvojové potenciály obou řešených kanálů. Rovněž byly stanoveny podmínky a pravidla celého plánovacího procesu. Pracovalo se ve třech skupinách a výstupem byly první vize a nápady ekologického a estetického zhodnocení zájmových lokalit.

 Obrázek 2, Skleněný potok

Obrázek 3, Informační panel na Skleněném potoku

Obrázek 4, Školní akce

Následovala devítiměsíční fáze, kdy tři pracovní skupiny tvořené občany tyto vize a myšlenky zpracovávaly, proběhlo celkem 8 – 10 pracovních setkání. Ta připravili (a řídili) samotní iniciátoři celé akce a měla charakter plánovacích workshopů, účastnili se i jednotliví odborníci z obecního úřadu. Kromě občanů se do spolupráce zapojilo také několik soukromých stavebních firem, školních tříd a několik studentských skupin, celkově asi 80 aktivních účastníků. V závěrečné fázi v červenci 2003 byly všechny VIZE představeny na slavnostním večeru a formou komplexní zprávy předány městské radě.

Některé části již byly realizovány, vzniklo tak například „salonek“ - místo se schody k sezení na Obchodním kanálu, které realizovala jedna soukromá firma. Na internetu byla také realizována Historická dobrodružná stezka (www.bachabschlag.de)

Obrázek 5, pracovní skupiny při práci na workshopu

Obrázek 6, pracovní skupiny při práci na workshopu

Obrázek 7, pracovní skupiny při práci na workshopu

Spolupracovníci projektové skupiny hodnotili průběh a výsledek procesu účasti prostřednictvím akčního výzkumu. Za tímto účelem byly prováděny strukturované rozhovory a analýza aktérů prostřednictvím zúčastněného pozorování.
Výsledky ukazují, že nastaly především tyto charakteristické problémy:

  • I přes intenzivní vztahy s veřejností se zúčastnilo poměrně málo občanů. Nedostatečně zastoupeni byli především sociálně znevýhodnění občané, starší lidé, děti a mladiství. Oproti tomu občané se silným zázemím byli zastoupeni příliš. V mnoha případech dominovali při práci ve skupinách, nicméně byli i hnací silou celého procesu.
  • Úředníci se rovněž účastnili pouze v omezené míře, pravděpodobně z důvodu časové tísně, také ale kvůli nedostatku zájmu. Spolupráce s freiburskými úřady byla proto odpovídajícím způsobem obtížná.
  • V pracovních skupinách panovalo zpočátku, zejména mezi občany a úředníky, určité napětí. Díky tomu, že byla setkání moderována, však bylo postupně zmírněno a byla vytvořena konstruktivní pracovní atmosféra.
  • Kvůli nedostatku času účastníků docházelo ke značné fluktuaci.

I přes tyto potíže se ale participativní přístup projektu Město vody a kombinace workshopů a pracovních setkání velice osvědčily. V rámci analýz nalezené potenciály kanálů byly občany snáze přijímány, byly zpracovány sofistikované návrhy. Postup a výsledky si většina zúčastněných velice pochvalovala. Počet a kvalita výsledných návrhů rovněž jasně hovoří pro úspěch celého projektu. Mimo to si jak samotní účastníci, tak někteří členové městské samosprávy a i část freiburské veřejnosti zvýšili povědomí o městských vodních tocích a nutnosti citlivého zacházení s nimi.

Výsledky projektu Město vody ukazují, že „EU - rámcovou směrnicí o vodě“ nařízené zapojení veřejnosti může být velice užitečné a efektivní. Avšak předpokladem k tomu je včasná a otevřená možnost účasti, jež ponechá prostor pro rozmanité návrhy.

Obrázek 8, Obchodní kanál

Obrázek 9, Návrh pro Obchodní kanál u univerzity

Oblast
Městské vody ve Freiburgu v okrsku Breisgau

Iniciátor
Výzkumný projekt Ústavu péče o krajinu, financovaný Nadací životního prostředí Baden-Württembergischen Landesbank LBBW a Nadací pro ochranu přírodních fondů Baden-Württemberg.

Cíle:
Nalezení VIZE, směru vývoje městských vod

Účastníci
Místní občané, Freiburská univerzita, MA 21, stavební úřad

Průběh
Devítiměsíční participativní proces od listopadu 2001 do července 2003: úvodní workshop, pracovní fáze s několika pracovními skupinami a asi 80 účastníky, závěrečný ceremoniál s prezentací a předání výsledků městské radě, závěrečná zpráva (60 stran)

PR
Tisk, internet, informační stánky, letáky, propagační akce, závěrečná zpráva viz internet

Obrázek 10, Promoakce
Výsledky
Cca 50 návrhů pro asi 30 úseků na řešených vodních tocích, zvyšování povědomí jak veřejnosti, tak městské samosprávy

Obrázek 11, Návrh zábradlí

Obrázek 12, Návrh vodního kola

Obrázek 13, Odpočinkové místo na obchodním kanálu

Náklady
Náklady na řízení a organizaci projektu 36.000 (bez realizace výsledných návrhů), cca 3000 občany dobrovolně odpracovaných hodin

Hodnocení
Pozitivná příklad účasti občanů na městském plánování

Kontakt
Naturpark Spessart
Dr. Oliver Kaiser
Frankfurter Str. 4
97737 Gemünden am Main


KAISER, Oliver. Projekt »StadtGewässer« Freiburg. [online]. aktualizováno 2013 [cit. 2014-06-02]. Dostupné z:http://www.wrrl-kommunal.de/index.php?id=64&tx_swwib%5Blng_uid%5D=de&tx_swwib%5Bprj_uid%5D=112

Do češtiny přeložil Ing. arch. Antonín Kobližka
originál dostupný na  http://www.wrrl-kommunal.de/

Je nabíledni, jakému tématu se budu věnovat v příštím článku. Brušperkem totiž shodou okolností teče jedna pěkná říčka... Pokud byste měli nějaké podněty, nápady, připomínky, co by s tímto tématem souvisely, neváhejte se o ně podělit. Každý názor a postřeh dobrý!

Žádné komentáře:

Okomentovat